15 Temmuz'dan sonra ne oldu?

 1. 15 Temmuz

  TSK içindeki bazı generallerin ve askeri personelin de içinde olduğu darbe girişimi oldu. Girişim halkın sokağa çıkması ve TSK içindeki çoğunluğun destek vermemesi üzerine akamete uğradı.

 2. 16 Temmmuz

  2 Bin 745 Hakim ve Savcı Hakkında gözaltı kararı verildi.

 3. 19 Temmmuz

  Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere kamu kurumlarındaki personel görevlerinden uzaklaştırılmaya başlandı.

 4. 20 Temmmuz

  Bakanlar Kurulu 3 ay süreyle Olağanüstü Hal (OHAL) İlan edilmesine karar verdi.

 5. 21 Temmmuz

  OHAL TBMM’de kabul edildi.

 6. 23 Temmmuz

  OHAL’in ilk Kanun Hükmündeki Kararnamesi yayınlandı. Kararnameyle milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Gülen örgütüne aidiyeti, iltisakı veya irtibatı belirlenen 35 sağlık kurum ve kuruluşu, bin 43 özel öğretim kurum ve kuruluşuyla özel öğrenci yurdu ve pansiyonu, bin 229 vakıf ve dernek, 19 sendika, federasyon ve konfederasyon ile 15 vakıf yükseköğretim kurumu kapatıldı.

 7. 24 Temmmuz

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konutunda Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, ana muhalefet partisi liderleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri Devlet Bahçeli ile görüştü.

 8. 25 Temmmuz

  Aralarında Nazlı Ilıcak’ın da bulunduğu 42 gazeteci hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

 9. 27 Temmmuz

  Zaman Gazetesi’nin eski yazar ve yöneticilerini bulunduğu 47 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

 10. 27 Temmmuz

  Kanun Hükmünde Kararname 131 yayın kuruluşu kapatıldı. Kapatılmasına karar verilen yayın kuruluşları arasında 3 haber ajansı, 16 televizyon kanalı, 23 radyo, 45 gazete, 15 dergi ve 29 yayınevi bulunuyor.

 11. 28 Temmmuz

  149 general ve amiral, 1099 subay ve 436 astsubay, OHAL kapsamında yayınlan Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile TSK’dan ihraç edildi.

 12. 28 Temmmuz

  Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı yapıldı. Toplantıda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Atilla Akar’ın görevine devam etmesi kararlaştırıldı. Emekliye ayrılan Jandarma Genel Komutanı dışındaki kuvvet komutanları da yerlerini korudu.

 13. 31 Temmmuz

  Resmi Gazete’de yayımlanan KHK kapsamında Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Milli Savunma Bakanı'na bağlandı. YAŞ’ın yapısı değişti. Harp akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okulları kapatıldı. Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. Ayrıca 1389 askeri personel Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edildi.

 14. 7 Ağustos

  İstanbul Yenikapı’da "Demokrasi ve Şehitler Mitingi" düzenlendi. Mitingde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti, CHP ve MHP genel başkanları konuşma yaptı.

 15. 17 Ağustos

  Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 670 sayılı kanun hükmünde kararnameyle, Fetullah Gülen Örgütü’ne aidiyeti, iltisakı veya örgütle irtibatı olan 196 personel kamu görevinden, 112 personel Türk Silahlı Kuvvetleri'nden, 24 personel Sahil Güvenlik Komutanlığı teşkilatından, 2 bin 360 personel de Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatından çıkarıldı, bu kişilerin memuriyetleri sona erdi.

 16. 18 Ağustos

  15 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele saldıran 11 darbeci asker tutuklandı.

 17. 24 Ağustos

  Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu’nun kararı ile 2847 hâkim ve Cumhuriyet savcısı, FETÖ/PDY örgütü ile irtibat ve iltisakları bulunduğu gerekçesiyle 667 sayılı KHK'nın 3. maddesi uyarınca meslekten çıkarıldı.

 18. 31 Ağustos

  Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu’nun kararı ile 543 hâkim ve Cumhuriyet savcısı, FETÖ/PDY örgütü ile irtibat ve iltisakları bulunduğu gerekçesiyle 667 sayılı KHK'nın 3. maddesi uyarınca meslekten çıkarıldı.

 19. 1 Eylül

  Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan 672 ve 673 sayılı KHK ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan 41 bin 811 memur ihraç edildi. Aynı gün yayımlanan 674 sayılı KHK ile de teröre yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle belediyelere kayyum atanmasının önü açıldı.

 20. 3 Eylül

  İstanbul'un eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Gülen örgütüne yönelik soruşturma kapsamında tutuklandı.

 21. 8 Eylül

  Gülen örgütüne yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan isimlerden Güllüoğlu baklavalarının sahibi Faruk Güllü ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın da bulunduğu 27 kişi tutuklandı.

 22. 11 Eylül

  İçişleri Bakanlığı, 674 sayılı KHK’ya dayanarak, PKK-KCK ve Gülen örgütüne "yardım ve destek verdiği" gerekçesiyle görevden alınan 28 belediye başkanının yerine 28 kişiyi görevlendirdi.

 23. 22 Eylül

  Yazar Prof. Dr. Mehmet Altan "Darbeye teşebbüs etme ve terör örgütüne üye olmak" suçlarından tutuklandı. Mehmet Altan ile birlikte gözaltına alınan ağabeyi Ahmet Altan serbest bırakıldı. Savcının itirazı üzerine bir gün sonra Ahmet Altan da aynı suçlamalarla tutuklandı.

 24. 23 Eylül

  Gülen örgütüne yönelik mücadele kapsamında güvenlik güçlerine yapılan ihbarlarla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım kendilerine ulaşan 'imzasız ihbar mektuplarını dikkate almayacaklarını' söyledi.

 25. 28 Eylül

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, NTV Televizyonu’na yaptığı açıklamada Gülen örgütüne yönelik soruşturmada yaklaşık 70 bin kişiyle ilgili işlem yapıldığını 32 bin civarında da tutuklama olduğunu söyledi.

 26. 28 Eylül

  Anadolu Ajansı’nın haberine göre, darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturmalar kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredilen şirket sayısı 200'e ulaştı. TMSF, bünyesindeki şirket sayısıyla Koç ve Sabancı gibi Türkiye'nin dev holdinglerini geride bıraktı.

 27. 29 Eylül

  668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye dayanılarak İMC TV, Hayatın Sesi, TV 10, Van TV ve Jiyan TV’nin aralarında bulunduğu 12 televizyon kanalı ile Yön FM ve Özgür Radyo’nun içinde bulunduğu 11 radyonun yayın lisansı iptal edildi.

 28. 4 Ekim

  Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu’nun kararı ile 66 hâkim ve Cumhuriyet savcısı, FETÖ/PDY örgütü ile irtibat ve iltisakları bulunduğu gerekçesiyle 667 sayılı KHK'nın 3. maddesi uyarınca meslekten çıkarıldı.

 29. 12 Ekim

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nde, Gülen örgütüyle bağlantılı olduğu belirlenen 158'i subay, 67'si astsubay, 8'i uzman erbaş olmak üzere 233 personel daha ihraç edildi.

241

Şehit sayısı

2185

Yaralı sayısı

3939

TSK'dan ihraç sayısı

34259

Tutuklu sayısı

84494

Kamuda açığa alınanların sayısı

162

Firardaki asker sayısı

İfadeler - Tanıklar - İtiraflar

image

"Kendinizi yakmayın dedim dinlemediler"

image

'İstersen vur öldür, gitmiyorum hiçbir yere'

image

Kazanlıların kepçeyle darbeye direnişi

image

Gecenin demokrasi kahramanları

image

2 kamyon lastik 4 römork saman

image

'Kimden tutunduysam ses yok, hepsi ölmüş'

image

'Yılmadım, raporla uzaklaştırdılar'

image

'Hâlâ Harp Okulu Marşı'nı söylüyorum'

image

"O üniformaları vatan hainlerine emanet ettik"

image

Askeri okul öğrencisi sistematik baskıları anlattı

image

"FETÖ'yü FETÖ'cüye şikâyet etmişiz"

image

"Sistematik işkence kadrolarına yer açmak içindi"

image

“Sabıkamız askeri liseden gelmekti”

image

Akar’ın ifadesi soruları cevaplamadı

image

‘Ya Yaşar, sen burada ne geziyorsun?’

image

Abidin Ünal'ın ifadesi

image

'Darbecileri ikna etmeye çalıştım'

image

Partigöç: 'Şu adam Fetullahçı' dediğimiz kimse olmadı

image

Tümgeneral Dişli’nin öznesiz cümleleri

image

Cemaatçi yaverin ifadesi

image

Eski Tümgeneral Selçuk: Darbe girişimine katılmadım

image

"Cemaat'i engelleyeni bertaraf ediyorduk"

image

"Büyükanıt'ı Cemaat ekletti"

image

'2010 KPSS soruları bana kuryeyle getirildi'

image

'Gelen telefonla haberdar oldum'

image

'Darbe planını Gülen onayladı'

15 Temmuz videoları

Görüş yazıları

Darbe girişiminde kullanılan güçler

TSK içindeki oranı

TSK personel

8651

Uçaklar

35 uçak
(24’ü savaş uçağı)

Helikopterler

37 helikopter
(8’i taarruz helikopteri)

Tank ve Zh. araçlar

246 Zh. araç
(74 tank)

Gemiler

3 Gemi

Hafif Silahlar

3 bin 992 adet hafif silah

Fethullah Gülen'in iadesi

 • 16 Temmuz

  Başbakan Binali Yıldırım , "Dün akşam yaşanan olaydan sonra bu adamın, bu çete liderinin, bu terör örgütü başının arkasında duracak ülke göremiyorum. Bunun arkasında duracak ülke dost değildir, Türkiye’ye karşı savaşım içindedir.” dedi.

 • 16 Temmuz

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türk hükümetini soruşturmalar sonucunda oluşmuş meşru kanıtları sunmaya davet etti. Kerry, “ABD bunu kabul edecek, inceleyecek ve sonucunda uygun karar alacaktır” dedi.

 • 17 Temmuz

  Fethullah Gülen, “İade edilmem talebi konusunda endişeli değilim. Eğer öyle bir karar verirlerse varsın olsun. Ve darbe girişimiyle ilgili soruşturma yapmak için uluslarası bir komisyon kurulsun” dedi.

 • 18 Temmuz

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile telefonda görüştü. Askeri kaynaklar, Akar'ın ABD'li mevkidaşından Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesini istediğini duyurdu.

 • 19 Temmuz

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama’yla görüştü. Beyaz Saray, görüşmeyle ilgili olarak "Türkiye, Gülen için resmi iade talebinde bulundu. Darbe soruşturması için her türlü destek verilecek" açıklamasını yaptı.

 • 20 Temmuz

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Bugün itibariyle Başbakanımızın da ifade ettiği gibi 4 ayrı dosyadan iadesi ABD’den istenmiştir. Elektronik ortamda doğrudan ABD’nin ilgili ve yetkili makamlarına ve Amerikan Adalet Bakanlığı'na da iletilmiştir. “ dedi.

 • 20 Temmuz

  Gülen, kendisiyle bağlantılı Ortak Değerler İttifakı adlı kuruluş tarafından yayımlanan açıklamasında, "ABD yönetimini, suçluların iadesi sürecini siyasi kan davalarını hayata geçirmek için kullanmaya dönük her türlü çabayı reddetmeye çağırıyorum” ifadesini kullandı.

 • 22 Temmuz

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Gülen’in iadesi konusunda Türkiye’nin yolladığı belgelerin incelenmesinin halen sürdüğünü söyledi. Kirby, “Biz süreç için onlara yardım edecek biçimde bir Türk ekibine burada (Washington) ev sahipliği yapma ya da oraya karma bir ekip gönderme önerisinde bulunduk.Buna mecbur değildik ama talep sürecinde yardım etmeyi önerdik.” dedi.

 • 22 Temmuz

  Enerji Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın iade talebi ile ilgili görüşmeleri yapmak üzere ABD'ye gideceğini açıkladı.

 • 25 Temmuz

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Gülen iade edilmezse, Türkiye - ABD ilişkileri olumsuz etkilenir" dedi. Kamudaki görevden almaları hatırlatan Çavuşoğlu, "Büyükelçiler düzeyinde görevden almalar olacak" diye konuştu.

 • 26 Temmuz

  Fethullah Gülen, ABD'nin New York Times gazetesine yazdığı makalede, “Batılı demokrasilerin ılımlı Müslümanlara ihtiyaç duydukları bir dönemde, "hizmet" içindeki ben ve arkadaşlarım Batının yanında yer aldık. ABD, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a istediğini vermeye direnmeli” dedi.

 • 1 Ağustos

  TBMM Dışişleri Komisyonu üyelerinden oluşan bir heyet, darbe girişimini anlatmak ve Fethullah Gülen'in iadesi için destek talep etmek amacıyla ABD'nin başkenti Washington'a gitti.

 • 2 Ağustos

  Türkiye, Fethullah Gülen için yeni bir adım attı. Gülen için ikinci bir dosya gönderildi. Türkiye, ABD makamlarından gönderilen dosyadaki bilgiler çerçevesinde Gülen'in iade işlemlerine kadar tutuklanması istendi.

 • 5 Ağustos

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi talebiyle gönderilen belgelerin gelmeye devam ettiğini ancak şimdiye kadar inceledikleri belgelerin "resmi iade talebi olarak sayılamayacağını ifade etti. Toner, "Belgeler art arda geliyor. Hepsini inceliyoruz fakat henüz bir karara varılmadı" dedi.

 • 11 Ağustos

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fethullah Gülen'in iade edilmesi çağrısını yineledi ve "Er veya geç ABD de bir tercih yapacaktır. Ya Türkiye ya FETÖ. Ya darbeci terörist FETÖ ya da demokrasi ülkesi Türkiye" dedi.